Stressz okozta magas vérnyomás

A stressz lehet rövid ideig tartó pozitív, és tartósan elhúzódó negatív stressz is, mely utóbbi akár szervi károsodásokat is okozhat. A jó stressz hatására gyorsul a szívműködés, nő a perctérfogat és a vérnyomás, kitágul a pupilla, fokozódik az izomzat anyagcseréje. Mindez azért, hogy a szervezet gyorsan, tettre készen tudjon reagálni a változásokra.

Ezzel szemben a krónikus, negatív stressz sokszor nem produkál markáns tüneteket, de felőrli az idegrendszert, és pszichés betegségek kialakulására hajlamosít.

Az alábbiakban a stressz és a szív- és érrendszeri betegségek kapcsolatáról, illetve a stressz okozta magas vérnyomásról olvashat.

Stressz és érelmeszesedés

Tanulmányok igazolták, hogy a tartós stresszben élőknél magasabb az érelmeszesedés rizikója, és gyakrabban alakul ki az érelmeszesedés szövődményeként egyéb betegség. Az Interheart tanulmány igazolta, hogy a szívinfarktusok 20-30%-ában a tartó stressz áll a háttérben. Ezen kívül egyéb tanulmányok arra hívták fel a figyelmet, hogy a tartós stressz magas vérnyomást okoz.

Ez egyrészt katasztrófák után igazolódott, például az 1995-ös japán földrengés túlélőinél, de ugyanez igaz a munkahelyi stresszt elszenvedőkre, és azokra is, akik családi okok miatt vannak tartós stresszben. A magas vérnyomás egy igen jelentős szív- és érrendszeri rizikótényező, mely komolyan hozzájárul a szívinfarktus és a stroke kialakulásához. A magas vérnyomás károsítja az ereket, így önmagában is fokozza az érelmeszesedés rizikóját. A magas vérnyomás hatására károsodik a szív, a vese, az agy és a szem is.

A stressz leküzdése

A stressz leküzdése tanulható, léteznek rá speciális relaxációs technikák, speciális légzési technikák, melyek megtanulhatóak pszichológus, pszichoterapeuta, pszichiáter segítségével, de hasznos információk szerezhetőek akár autodidakta módon is az, interneten keresztül. Ezen kívül a stressz oldására alkalmazható gyógynövény alapú készítmény is, de segíthet a szakember vezetésével történő pszichoterápia is.

A vérnyomás csökkentése fontos része a szív- és érrendszeri rizikó csökkentésének, melynek a fentiek alapján fontos eleme a stressz csökkentése is. A vérnyomás csökkentésében hatásos lehet még a sószegény étkezés, a testsúly optimalizálása és a rendszeres testmozgás. Ezek az életmódbeli változtatások akkor is javasoltak, ha valaki a vérnyomás csökkentése céljából gyógyszeres kezelésben részesül.


close